Start Up Kurarken Faydalanabileceğiniz Uygulamalar

Sizde sabah 7’ de uyanıp işe gitmekten bıkıp kurumsal tarafta yıllarınızı harcadığınızı anladıysanız, ”Şöyle parlak bir fikrim var; ah birde yatırımcı bulsam, kendi işimin patronu olsam.” diyorsanız doğru yerdesiniz. Zira bugünlerde kiminle mesleği hakkında konuşursanız sizin için mükemmel sayılabilecek bir işte çalışsa bile mutsuz olduğunu görürsünüz. Sonra da o sihirli cümleyi söyler ‘’Aslında en güzeli insanın kendi işini yapması, ileride bende kendi işimi kurmayı düşünüyorum.’’

Start Up kurma hayalleri MBA ve Girişimcilik yüksek lisanları ve sayısız sertifikalı kurs ile desteklensede uygulamanız gereken yüzde yüz başarı ve kazanç garantili bir liste ya da sistem yok. Ancak fikrinizin gerekliliğine inanıp bu yola çıkmaya karar vermişseniz, size yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç faydalı uygulamamız var. Eğer kendi içinizde ulaşmak istediğiniz o nihai amacı belirlemediyseniz, hatta ona aşık olmadıysanız, onu deli gibi istemiyorsanız küçümsediğiniz klasik iş çarklarını özleyip yaktım gül gibi kariyerimi demeden önce hemen bu yoldan dönmenizi öneririz.

start up kurarken faydalanabileceğiniz uygulamalar

Eğer bir işe atılacaksanız maliyetini doğru hesaplamalısınız yatırımcı bulmanızın en iyi önemli basamağı budur. Her bir kalemi detaylandırarak hesaplamalı ve yatırımcınızı her birinin gerekli olduğuna ikna etmelisiniz. Genellikle hevesli start up kurucuları kısa zamanda büyük işler yaptıklarına ve çok para kazanacaklarına inanırlar. Bu yapılan en yaygın ve en büyük hatalardandır. Hepimiz elbette geçimimizi sağlamak için çalışıyoruz ancak nihai amaca ilk önce çok para kazanmayı koyarsak, elimize geçen ilk yüklü parada evimizi, arabamızı değiştirmeye kalkarsak; kısa süre sonra birikimimizin eriyip bitmesine de o kadar derinden üzülürüz.

Diğer bir hatada kendi kendinizin patronu olduğunuz için rehavete kapılmak. Birazda Türk toplumunun yarattığı ‘’patron’’ imajına istinaden aklınıza kocaman masası olan, son model arabalı, sağa sola emirler veren biri geliyor. Yeni kurulan bir iş girişiminin patronunun olmasının mantıksızlığının yanı sıra, sizi de zamanında işinizden soğutan böyle patronluklar değil miydi? O nedenle eğer patron olma sevdanız varsa kurumsal şirketinizde müdürlüğü zorlamanız daha yararlı olacaktır.

start up kurarken faydalanabileceğiniz uygulamalar

Para, güç, rahatlık, erken emeklilik, tatil gibi maddi manevi hedeflerde şüphesiz kendi işinizi kurmanızda etkili olacaktır. Fakat bazen en iyi çıkışlar en dibe vurduktan sonra gelir eğer şuandaki hayatınızdan nefret edercesine mutsuz ve tatminsizseniz, maddi çıkmazlara girdiyseniz, başkaları için çalışmak yerine aynı zamanı kendi işinize ayırmak istiyorsanız start up girişimi sizin için çok uygun olabilir.

Artık kararınızı verip iyisi ve kötüsüyle bu yola girmeye karar verdiyseniz işinize yaracak bazı uygulamaları sıralıyoruz;

Ekip arkadaşlarınızla iletişiminizi sağlıklı ve hızlı bir şekilde sağlamak için Slack, ücretsiz video konferansı yapmak içinse Appear.in uygulamalarını kullanabilirsiniz.
İşinizi anlatmak için en önemli araç iyi tasarlanmış, temiz bir internet sitesidir. Tasarım kısmı için Canva, Invision, Fancy Footage Club uygulamalarını deneyebilirsiniz. Üstelik daha önceden denememeniz, uzman olup olmamanız fark etmeden kullanıcı ara yüzü ve sayfalarınızı bununla tasarlayabilirsiniz.
Pablo uygulamasını sosyal medya yönetimi yaparken seçtiğiniz görselleri düzenlemek için kullanabilirsiniz. Zaten Paint’ ten bıkmamış mıydık?
Mail trafiğinizi düzene sokmak, mail karışıklığını önlemek için Sortd ‘u kullanabilirsiniz. Böylece maillerde kaybolmamış olursunuz ve işinize odaklanırsınız.
Yukarıda maliyetin her şey olduğundan bahsetmiştik, Shoeboxed size harcamalarınızı takip etmek için dijital doküman yönetimi sunuyor.
Yatırımcı bulmakta bir diğer önemli basamak tabi, bu alanda da Angel List, Fundica, Kickstarter, Indiegogo gibi uygulamalarla da Dünyanın en büyük fon bulma sitelerine, girişimciler ve iş arayanlara ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra hala hayaliniz olan işi yapmak için içinizde ufacık da olsa bir istek varsa bu yola baş koyun deriz. Başarılı olur musunuz, ne kadar olursunuz ya da işler tepe taklak olurda batar mısınız bilemeyiz ama önemli olanda yolda olmak değil midir zaten?