5G Teknolojisiyle Hayatımıza Girecek Yenilikler

Hepimizin bildiği gibi iletişim dünyası çok hızlı değişiyor, GSM ile başlayan bu değişiklik 2G,3G,4G den sonra 5G teknolojisi ile hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Her ne kadar 4G ye geçmiş gözüksek bile ağırlıklı olarak 3G kullanan ülkemize 5G teknolojisi gelince neler olacak, bir bakalım.

4G ‘nin hızlı bir sürümü olan 5G teknolojisi henüz taslak aşamasında olsa da Dünyanın farklı ülkelerinde farklı devlet ve kurumlar tarafından deneniyor. Gerekli tüm şartların sağlandığı bu teknoloji deneylerinde teorik olarak 1 Gbps hızlara ulaşılsa da gerçek dünyada bu şartlar sağlanamayacağı için aynı sonuçları yakalamak çok zor olacaktır.

5G ile hayatımıza girecek yenilikler

Hızlı Data Transferi

4G teknolojisiyle saniyede bir gigabit olan dosya indirme süremiz, 5G ile saniyede 10 gigabite çıkacak.

5G Teknolojisiyle Hayatımıza Girecek Yenilikler

Data Aktarım Süresi

Latency denilen bir cihazdan diğerine data aktarım süresi 4G ile 50 milisaniye iken, 5G ile bir milisaniyeye düşecek. Bu da demek oluyor ki bugün bir filmi ultra HD indirmek için 1 saate ihtiyacımız varken 5G de aynı işlemi 6 saniyede yapabileceksiniz.

5G Teknolojisiyle Hayatımıza Girecek Yenilikler

Nesnelerin İnternetinin Yükselişi

IOT olarak bildiğimiz nesnelerin interneti zamanın en akıllı ve en hızlı internet teknolojisi 5g ile hayatımızı kolaylaştıracak. Çamaşır makineleri, trafik kameraları, çalar saatimiz, telefonumuz, sürücüsüz otomobiller sürekli veri alışverişinde bulunacaklar. Akıllı cihazlarımız muhteşem teknoloji sayesinde siz uyanmadan çok önce yol durumuna bakmış, tostunuzu ısıtma düğmesine basmış, sizi ona göre uyandırmış olacak. Siz eve gelmeden de buzdolabınız içindeki malzemeleri size sayarak, bu malzemelerle yapabileceğiniz yemek tariflerini çıkaracak.

5G Teknolojisiyle Hayatımıza Girecek Yenilikler

Yüksek Güvenlik

5G için yapılan tahminlerden en güçlüsü de yüksek güvenliğe sahip olması. Bu kadar çok datayı ve analizi güvenli bir şekilde tutacağı kısacası bozulmayan bir ağ sunacağı düşünülüyor.

5G Teknolojisiyle Hayatımıza Girecek Yenilikler

5G çalışmaları yapan kuruluşların başında NGMN (Next Generation Mobile Networks – Gelecek Nesil Mobil Ağlar) birliği geliyor. Dünya çapında 25 operatörün üye olduğu birliğe, 34 üretici ve 25 üniversite ve araştırma şirketi de katkıda bulunuyor, birliğe Türkiye’den sadece Turkcell üye. 5G standartları konusunda çalışmaları olan birlik, 2020 yılı ve sonrasında bu teknolojiyi kullanıma sunabilmek için uygun standartları oluşturmaya çalışıyor. Samsung, Nokia Networks gibi şirketlerin öncülük ettiği teknolojide özellikle Samsung ‘un 5G teknolojisinin 2020 Tokyo Olimpiyatlarında kullanılacağı, sonrasında Güney Kore, Japonya ve ABD ‘de kullanılacağı ancak bu sürenin 2025 ‘e kadar uzayacağı öngörülüyor.